Jak przygotować się do ciąży po 35 roku życia?
Choć z terminem „późne macierzyństwo” mamy do czynienia już od wielu dekad, jego znaczenie ulega przeobrażeniom. Przed pięćdziesięciu laty każda kobieta, która decydowała się na pierwszą ciążę po 25 roku życia była otoczona większą troską. Dziś pierwsze porody kobiet tuż przed trzydziestką są czymś naturalnym. Systematycznie rośnie też liczba tych, które dopiero po 35 urodzinach podejmują decyzję o powołaniu do życia potomka. Nie jest to zachowanie niezwykłe, warto jednak pamiętać, że ciąża w tym wieku wymaga większej odpowiedzialności. Jak się do niej przygotować?
Świadomość zagrożeń
Choć postęp medycyny jest niezwykły, kobiety decydujące się na późne macierzyństwo, muszą liczyć się z pewnymi zagrożeniami. Największe wiąże się z tym, że starania o dziecko mogą być wydłużone w czasie. Już po trzydziestym roku życia kobiecy organizm produkuje mniej progesteronu i tendencja ta nasila się. Jednocześnie, z czasem rośnie liczba uszkodzonych pęcherzyków jajowych. Nie można też zapominać o tym, że wraz z wiekiem przyszłej mamy rośnie też ryzyko nieprawidłowej implantacji embrionu. Nauki medyczne potrafią świetnie radzić sobie z tymi zagrożeniami, warto jednak mieć świadomość tego, że nie są one niczym nierealnym.
Kobiety, które myślą o ciąży po 35 roku życia powinny więc zdecydować się na badanie określające, jakie jest w ich przypadku stężenie AMH. Dzięki temu lekarz jest w stanie dość precyzyjnie określić, jak wygląda rezerwa jajnikowa kobiety. Przyda się także badanie określające stężenie we krwi gonadotropin. Osoba posiadająca odpowiednią wiedzę będzie w stanie na podstawie uzyskanych wyników odpowiedzieć na pytanie, jak duże są szansę poczęcia w naturalny sposób. Tu warto podkreślić, że para starająca się o dziecko po 35 roku życia partnerki nie musi już podejmować regularnych prób przez rok, aby liczyć na pomoc specjalistycznych klinik. Zwykle zaleca się odwiedzenie specjalisty już po sześciu miesiącach bezowocnych prób.
Stan zdrowia a ciąża po 35 roku życia
Myśląc o ciąży już po 35 roku życia należy mieć świadomość tego, że bardzo duży wpływ na poczęcie i przebieg ciąży będzie mieć stan zdrowia obojga partnerów. U pań poważne trudności generuje nadwaga, niezdrowa dieta oraz siedzący tryb życia. 35 urodziny to czas, w którym znacząco rośnie liczba zdiagnozowanych przypadków cukrzycy, niedoczynności tarczycy oraz nadciśnienia tętniczego. Choroby te mogą mieć wpływ na płodność, oddziałują jednak również na sam przebieg ciąży. Każda z nich zwiększa też ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu.
Żadna nie jest przeciwwskazaniem do zajścia w ciąży, przed podjęciem pierwszych prób warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Może się okazać, że bezpieczniejszą opcją będzie czasowa zmiana leków albo podjęcie specyficznej kuracji przed zajściem w ciąże po to, aby lepiej przygotować organizm do tego szczególnego stanu. Planując ciążę należy też, bez względu na ogólny stan zdrowia, zacząć bardziej dbać o siebie. Wskazana jest zarówno aktywność fizyczna, jak i odpowiedzialne podejście do odżywiania się.