kobieta zachwycona promocjami

Jak oszczędzać na zakupach w 2022?

Rosnąca inflacja sprawia, że nie wdajemy coraz więcej pieniędzy nawet, jeśli nie kupujemy więcej produktów. Nie możemy całkowicie zrezygnować z zakupów, nic nie stoi jednak na przeszkodzie temu, abyśmy zdecydowali się na oszczędności. Jak robić zakupy mądrze i wydawać mniej pieniędzy nie ryzykując, że odbije się to na jakości wybieranych produktów? Jest na to kilka sposobów.

Po pierwsze – planuj zakupy

Z jakiegoś powodu planowanie zakupów nie jest czynnością cieszącą się największą popularnością. Wiele osób nie potrafi przekonać samych siebie do tego, że jest to konieczne. Tymczasem okazuje się, że bardzo często mamy skłonność do kupowania tego, co nie jest nam potrzebne. Lista zakupowa kojarzy się nam przede wszystkim z zakupami spożywczymi. Warto pomyśleć o niej jednak również wtedy, gdy kupuje się ubrania, sprzęt AGD oraz je się kolację na mieście. Im więcej wiemy o własnych potrzebach, tym łatwiej jest nam je zaspokoić. Nie musimy też zmagać się z sytuacją, w której wydaliśmy sporą ilość pieniędzy, a trudno nam odpowiedzieć na pytanie o to, co właściwie kupiliśmy.

promocja na smartfonie
Promocja na smartfonie

Po drugie – szukaj promocji

Przekonanie o tym, że wszystko drożeje, bazuje na prawdziwych przesłankach i nie ma w nim przesady. Nie oznacza to jednak, że nie mamy szans na zakupy tańsze niż zwykle. W każdym domu można wskazać pulę takich produktów, bez których zwyczajnie nie sposób się obejść i właśnie te z nich warto kupować w możliwie jak najprzystępniejszych cenach. Promocje na mleko, cukier, sery, pieczywo, nabiał i wędliny są organizowane w każdym tygodniu, choć nie zawsze można na nie liczyć w każdym sklepie. Szukając sposobów na tanie zakupy bez strat na jakości, warto zajrzeć do sklepów, które zwykle testujemy nieco rzadziej. Doświadczenie podpowiada, że poziom zadowolenia z takiej wizyty będzie duży.

Po trzecie – korzystaj z udogodnień

Dziś trudno już wyobrazić sobie telefon wykorzystywany tylko do wykonywania połączeń za jego pośrednictwem. Jeśli więc chcemy kupować taniej bez wysiłku, skorzystajmy z wielu możliwości, jakie może nam on zaoferować. Mocną stroną smartfonów są, przede wszystkim, aplikacje pozwalające na planowanie zakupów. Te proste rozwiązania pozwalają na lepsze niż do tej pory planowanie wydatków. Przyczyniają się też do tego, że domownicy mogą kupować w tańszych punktach sprzedaży, w pobliżu których się znajdują, wspólnie uzupełniając listę. Ciekawym rozwiązaniem jest też grupa aplikacji, dzięki którym, korzystając ze smartfona, można szybko przejrzeć aktualne gazetki promocyjne oraz te z nich, które mają pojawić się dopiero za kilka dni. Kto wie, może przełożenie niektórych zakupów na piątek przyczyni się do tego, że ich koszt będzie niższy?

Po czwarte – w miarę możliwości rób zakupy w pierwszej połowie dnia

Może się wydawać, że każda pora jest tak samo dobra, gdy planujemy zakupy. Niestety, osoby polujące na promocje nie są w stanie zgodzić się z tą tezą. Ich zdaniem, najlepszą opcją jest robienie zakupów w pierwszej połowie dnia, bo sklepy są wtedy zdecydowanie lepiej wyposażone. W udanych zakupach pomaga też brak tłoku w sklepie, dzięki czemu można szukać interesujących nas produktów bez niepotrzebnego stresu. Gdy tłum ludzi naciska na nas z każdej ze stron, zakupy stają się bardziej kłopotliwe. Nawet, jeśli nikt nie wymusza na nas pośpiechu, czujemy się do niego zobowiązani. Kupujemy szybciej i nie zawsze sprawdzamy, czy sięgnęliśmy dokładnie po to, co jest nam potrzebne.

Po piąte – szukaj produktów, które możesz zrobić samodzielnie

Nikt nie zmusza nas do zapisania się na kurs szycia, aby wydawać mniej pieniędzy, choć oczywiście umiejętność uszycia sukienki lub bluzki jest wysoko ceniona. Przed kolejnymi zakupami warto jednak zastanowić się nad tym, czy wszystko to, co wybieramy w sklepach, jest nam rzeczywiście potrzebne. Przykładem mogą być kosmetyki i środki czystości. Bez niektórych nie można się obyć, a tym samym lepiej jest je kupić w przystępnej cenie. Wiele z nich można jednak przygotować w domowym zaciszu korzystając z niedrogich produktów, które często już goszczą w naszej kuchni lub łazience. Takie podejście nie tylko prowadzi do oszczędności, ale również jest wyrazem szacunku dla naszej planety.

kobieta sprawdza biurową drukarkę
kobieta sprawdza biurową drukarkę

Po szóste – daj szansę zamiennikom drogich produktów

Zamienniki drogich produktów oryginalnych są dzisiaj powszechnie dostępne. W sklepach internetowych dostaniemy zamienniki do drukarek tj. tusze, tonery, bębny, zamienniki oryginalnych wkładów do pochłaniaczy wilgoci, filtrów do wody, czy też zamienników do innych przedmiotów codziennego użytku. Alternatywy są wszechobecne, człowiek dostrzega je dopiero, gdy znajduje się w trudniejszej sytuacji materialnej, wówczas otwierają się oczy na świat i na zmiany.

Zmiany warto jednak wprowadzać stopniowo, ponieważ zamienniki też są różnej jakości i należy sprawdzić/przetestować ich kilka, aby dobrać te optymalne, które spełniać będą nasze oczekiwania. Najprostszym przykładem są wkłady filtrujące, których jakość jest zróżnicowana. Możemy kupić zamiennik, który będzie tak dobry jak oryginał, ale równie dobrze pierwszy zakup może być nieudany i kupimy coś, co kompletnie nie spełni naszych oczekiwań. Nie należy jednak poddawać się, ponieważ nawet jeżeli nie uda nam się kupić za pierwszym razem idealnego zamiennika, to i tak nie stoimy na przegranej pozycji. W perspektywie czas i tak wyjdziemy na swoje, oszczędzając wiele pieniędzy.

Author Image
Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *