koperek w doniczce

Jak sadzić koperek w doniczce

Koperek to w Polsce bardzo popularna roślina dodawana do wielu różnych potraw. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, ze w dobie tego wszystkiego co eko coraz więcej osób decyduje się na uprawę ziół w swoim domu i tym samym pojawia się także pytanie o to czy koperek na balkonie czy parapecie to możliwa do przeprowadzenia uprawa. W tym przypadku roślina świetnie się przyjmuje i może być doskonałą ozdobą parapetu w kuchni czy na balkonie. Jest odporna, jednak to co będzie istotne to jej wymagania co do częstego podlewania.

Jak przygotować się do uprawy?

Należy przede wszystkim wybrać odpowiednią doniczkę, w której będzie koper siany. Powinna mieć ona minimum 10 cm. Najlepiej sprawdzają się albo te gliniane albo ceramiczne. Do uprawy niewskazane będą doniczki metalowe, ponieważ taka roślina może tam gnić. Na dno należy wysypać nieco żwiru i drobnych kamyków. Koperek to roślina, która ma jednoroczny charakter i uprawa nie będzie trudna. To co bardzo ważne to słoneczne miejsce, które będzie także chronione przed wiatrem. Optymalna temperatura to taka do 20 stopni, ale nie mniej niż 15. Zimą należy roślinę zabrać z balkonu, ponieważ źle będzie znosić niskie temperatury.

Jaka gleba, jakie podlewanie i ochrona rośliny?

Koperek najlepiej rośnie w wilgotnej glebie. Roślina będzie wymagała każdego dnia podlewania małą ilością wody. W upalne dni najlepiej podlewać ją nawet dwa razy dziennie i rano i wieczorem, ponieważ to roślina, która ma duże wymagania co do wilgoci. nie powinno się jej jednak podlewać w momencie, gdy mamy największe nasłonecznienie. Woda najlepiej jeśli będzie miała temperaturę pokojową, nie powinna być czerpana z kranu. Ziemia do uprawy powinna być żyzna, przepuszczalna oraz dobrze spulchniona. Najlepiej wybierać wapienną i próchniczą ziemię ogrodową dobrej jakości. Koper do gruntu wysiewa się wiosną. Ma on stosunkowo krótki okres wegetacji do około 50 dni. W miarę potrzeby można nasiona dosiewać również latem i jesienią.

Koperek jest także rośliną, która jest odporna na ataki szkodników i chorób. w przypadku takiego ataku można używać preparatu na bazie cypermetryny albo pirymikabru. To roślina, która świetnie sprawdzi się więc w uprawie, bo nie będzie szczególnie wymagająca. To co bardzo istotne to, że zbiór kopru można wykonywać na bieżąco, jest to bowiem taka roślina, która daje świeże pędy i można spokojnie stale ją wykorzystywać w kuchni przy zielonych zbiorach nim w roślinie będą zawiązywać się kwiaty i koperek będzie miał już wysokie, przysuszone pędy.

Author Image
Redakcja