kursantka niemieckiego

Jak nauczyć się niemieckiego od podstaw?

Choć to angielski jest tym językiem, w którym komunikuje się cały świat, jego znajomość może okazać się niewystarczająca, jeśli chce się zdobyć dobrą pracę lub zaplanować emigrację. Wcale nie mniej wartościowa jest w obu przypadkach znajomość języka niemieckiego. Problem polega jednak na tym, że nie jest to język aż tak popularny jak angielski, a tym samym – większość osób myślących o nauczeniu się mówienia w nim nie dysponuje niezbędnymi w tym celu podstawami.

Niemiecki od podstaw – od czego zacząć?

Już na wstępie warto odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jaka forma nauki jest dla nas najbardziej odpowiednia. Zdecydowana większość osób pytanych o to wskazuje na zalety edukacji w domowym zaciszu, doświadczenie podpowiada jednak, że nie zawsze jest to dobry pomysł. Nie każdy radzi sobie jednakowo dobrze z motywowaniem się do nauki, bywa więc i tak, że to zorganizowany kurs jest lepszym rozwiązaniem. Dziś problemem nie jest także nauka z korepetytorem. Jeszcze niedawno skorzystanie z tej opcji wymagało odwiedzenia domu nauczyciela lub zapraszania go do siebie. Dziś nauka może być prowadzona online nie tracąc wcale na skuteczności.

Bez względu na to, jaka metoda zdobywania wiedzy wydaje się nam najskuteczniejsza, powinniśmy pamiętać o tym, że kluczem do sukcesu jest systematyczność. Nawet, jeśli zajęcia odbywają się raz lub dwa razy w tygodniu, uczyć należy się codziennie, choćby przez 15 minut. Wbrew obawom wielu osób, nauka języka niemieckiego od podstaw potrafi być bardzo przyjemna. Opanowanie słownictwa wymaga pewnej dozy cierpliwości, gramatyka nie jest jednak tak skomplikowana, jak sądzi wiele osób, a opanowywanie kolejnych jej zasad i wzrost pewności siebie sprawiają, że możemy odczuwać rosnącą satysfakcję.

studenci niemieckiego

Cel ważniejszy niż myślisz

Często można usłyszeć, że dana osoba marzy o nauce niemieckiego, podjęła już jednak kilka prób, a każda zakończyła się niepowodzeniem. Czy oznacza to, że mamy do czynienia z wyjątkowo niewdzięcznym językiem? Znacznie bardziej prawdopodobne jest to, że historia ta opowiada o osobie, która myśli o nauce, nie jest jednak w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie o to, dlaczego właściwie to robi. Odpowiedź na pytanie o to, jaki jest cel nauki, może okazać się kluczowa dla jej powodzenia. Ważne jest przy tym pamiętanie o tym, że cel powinien być maksymalnie konkretny, precyzyjny i szczegółowy. Najlepiej stosować metodę małych kroków, bo ta pozwala na odnoszenie najbardziej spektakularnych sukcesów.

Jakich błędów unikać?

Najczęstszym błędem popełnianym przez osoby chcące nauczyć się języka niemieckiego od podstaw, wydaje się brak systematyczności. Okazuje się jednak, że nie jest to jedyna pułapka, której powinniśmy się wystrzegać. Niebezpieczne jest także korzystanie z przestarzałych materiałów oraz metod dydaktycznych opisywanych jako mało skuteczne. To, że coś działało przed dwudziestu laty nie oznacza wcale, że dziś będzie jednakowo skuteczne. Nie można tez zapominać o tym, że niebezpieczne jest samo koncentrowanie się na błędach. Te zdarzają się każdemu, nie powinny jednak przysłaniać sukcesów.

Author Image
Redakcja